Az Arany Pálmát Abdellatif Kechiche La vie d'Adele (Adele élete) című, leszbikus témájú drámája nyerte, a Steven Spielberg vezette zsűri nagydíját pedig a Coen testvérek zenés filmje, az Inside Llewyn Davis kapta.
Kiosztották a 66. Cannes-i Filmfesztivál díjait. Az Arany Pálmát a fesztivál egyértelmű kedvence, az egy leszbikus lány útkeresését őszinte hangvétellel és explicit szexjelenetekkel bemutató, háromórás La vie d'Adele kapta. Abdellatif Kechiche tunéziai-francia rendező a díjat két főszereplőjével, Léa Seydoux-val és Adele Exarchopoulosszal közösen vette át, mert a zsűri a kivételesen természetes színészi alakításokat honorálva megosztva ítélte oda az elismerést. A Julie Maroh Le bleu est une couleur chaude (A kék egy meleg szín) című képregénye alapján készült film a nemzetközi kritikusok FIPRESCI díját is elnyerte.
A zsűri nagydíját a Coen testvérek 60-as évek elején, az amerikai folkzene hajnalán játszódó zenés mozija, az Inside Llewyn Davis nyerte. Coenék nyolcadik alkalommal szerepeltek a fesztivál versenyprogramjában, 1991-ben a Hollywoodi lidércnyomásért Arany Pálmát kaptak.
A legjobb férfi alakítás díját Bruce Dern vehette át, aki egy képzeletben elnyert díj átadójára induló szenilis öregembert alakít Alexander Payne Nebraska című drámájában. A legjobb női alakításért járó elismeréssel Bérénice Bejót díjazták, aki a Nader és Siminnel ismertté vált Asghar Farhadi Le passé (A múlt) című filmjében egy válófélben levő, bonyolult családi problémákkal küzdő iráni nőt alakít.
A legjobb rendező díja a mexikói Amat Escalantéé lett, aki a mexikói drogkereskedők nyomasztó, lepusztult világába kalauzol Heli című filmjével. A zsűri díját a japán Hirokazu Koreeda kapta Soshite chichi ni naru (Like father, Like Son - Apja fia) című munkájáért, mely a szülői érzelmekről és felelősségről mesél két, születéskor elcserélt gyerek családi története által.
A legjobb forgatókönyv díját a kínai Csang Ko-csia Touch of Sin (A bűn érintése) című filmje érdemelte ki, melynek négy párhuzamos története a gazdasági fellendülés következtében kialakult társadalmi egyenlőtlenségek sújtotta Kínát mutatja be.
A legjobb első film a Rendezők Kéthete-szekcióban vetített Ilo ilo lett, Anthony Chen szingapúri rendező műve. A legjobb rövidfilm Arany Pálma-díját Bjung Gon Mun dél-koreai rendező filmje, a Safe kapta.
A 37°4 S és a Hvalfjordur című rövidfilmeket a zsűri különdíjban részesítette.
(Forrás: MTI)
További híreink